Mieszkania studenckie z perspektywy najemcy i wynajmującego

Home staging – skuteczna technika przygotowania domów do sprzedaży.
6 czerwca, 2017
Wybieramy idealną działkę budowlaną
6 czerwca, 2017

Mieszkania studenckie z perspektywy najemcy i wynajmującego

Studenci co raz częściej zamiast ciasnych i głośnych akademików wybierają przytulne mieszkania do wynajęcia. Wcale nas to nie dziwi, gdyż patrząc z perspektywy standardów i poczucia prywatności, mieszkania studenckie zdecydowanie wygrywają z akademikami. Ceny 2 pokojowych mieszkań studenckich w Toruniu kształtują się w przedziale od 800 do 1100 złotych. Koszt ten przeważnie zawsze dzieli się na pół, gdyż studenci rzadko kiedy wynajmują mieszkania pojedynczo. Zazwyczaj w mieszkaniu studenckim mieszkają 2-3 osoby, które dobrze się znają i cenią swoją prywatność. Studenci wynajmujący mieszkania stawiają dziś na niezależność, dobrą lokalizację i pewnego rodzaju swobodę, której nie zaznają w akademiku.

A na czym zależy osobie wynajmującej mieszkanie? Na co powinien zwracać uwagę inwestor, który chciałby kupić mieszkanie pod wynajem studencki? Skoro mowa o inwestycji, oczywiście z perspektywy osoby wynajmującej mieszkanie studenckie najważniejszy jest zysk. Wybierając jednak taki sposób inwestowania własnego majątku, jako inwestor musisz pamiętać o kilku ważnych czynnikach – o lokalizacji odpowiedniej dla studenta (studenci chętniej decydują się na mieszkania w pobliżu uniwersytetu), o optymalnej cenie wynajmu (dla studentów równie ważna jak lokalizacja, jest także odpowiednia cena lokalu) i o właściwym rozkładzie pomieszczeń w mieszkaniu (rzadko którego studenta stać na wynajem luksusowego apartamentu). Sprawdźmy zatem jak studenci patrzą na wynajem mieszkań i jaka jest perspektywa inwestorów.

Mieszkanie studenckie oczami studenta

Aby sprawdzić czy to mieszkanie studenckie jest dla Ciebie najlepsze, musisz odpowiedzieć na kilka bardzo ważnych pytań. Zaczynajmy.

Ile pieniędzy mogę wydać na mieszkanie studenckie do wynajęcia?

Zanim podejmiesz decyzję o wynajęciu konkretnego mieszkania musisz bardzo szczegółowo podejść do określenia własnego budżetu. Oceń ile jesteś w stanie zapłacić za mieszkanie do wynajęcia, tak aby wystarczyło Tobie pieniędzy na inne, niezbędne wydatki. Spotykając się na prezentacji danego mieszkania studenckiego z właścicielem, bądź też agentem nieruchomości zapytaj się ile łącznie wynosi miesięczny czynsz i opłaty za rachunki. Wybierz takie mieszkanie, którego cena jest zgodna z standardem.

Czy chcę wynająć mieszkanie studenckie sam czy z inną osobą?

Jeśli zależy Tobie na samodzielności i prywatności odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Musisz jednak pamiętać, że bardzo często opłaca się wynająć mieszkanie z drugą osobą. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o podział kosztów. Toruński rynek nieruchomości jest bardzo specyficzny. Zdarza się że w takiej samej cenie i w takim samym standardzie oferowane jest mieszkanie 2 i 3 pokojowe. Co to oznacza? Wybierając 3 pokojowe mieszkanie do wynajęcia z drugą osobą będziesz mógł się cieszyć prywatnością (każdy z Was będzie miał osobny pokój) i dodatkowo zaoszczędzisz trochę pieniędzy na wakacje (podział czynszy za mieszkanie studenckie na 2 osoby).

Gdzie ma być zlokalizowane mieszkanie studenckie?

Toruń to miasto przyjazne studentom. Świadczą o tym przede wszystkim znakomite połączenia komunikacyjne między uniwersytetem a innymi dzielnicami miasta. Jeśli zależy Tobie na mieszkaniu w pobliżu uniwersytetu szukaj mieszkań studenckich w takich dzielnicach Torunia jak Bydgoskie, Zieleniec, czy Bielany. A jeżeli nie przeszkadzają Tobie dojazdy i zależy Tobie na niskich cenach wynajmu mieszkania studenckiego, wybierz takie osiedla jak Rubinkowo, czy Mokre.

Mieszkanie dla studenta oczami inwestora

Liczysz na nieprzerwany wynajem mieszkania studenckiego? Pamiętaj o kilku istotnych kwestiach. Dobrze ulokowane pieniądze to szansa na stały zysk z nieruchomości studenckiej. Aby dobre zainwestować pieniądze w mieszkanie studenckie, odpowiedz na poniższe pytania.

Jaka powinna być cena najmu mieszkania studenckiego w Toruniu?

Mówiąc wprost cena wynajmu mieszkania studenckiego nie może być ani za niska (strata części zysków) ani za wysoka (możliwość długiego oczekiwania na wynajęcie mieszkania). Cena mieszkania do wynajęcia powinna być zgodna z jego standardami. Jeśli nie orientujesz się jak kształtują się ceny mieszkań studenckich w danej lokalizacji, zawsze możesz poprosić o pomoc doświadczonego agenta nieruchomości, który przeprowadzi dokładną analizę rynku.

Gdzie najlepiej kupić mieszkanie studenckie pod wynajem?

Najlepszą lokalizacją dla mieszkań studenckich do wynajęcia są dzielnice sąsiadujące z uniwersytetem. Koszt wynajmu mieszkania w tej lokalizacji jest dużo wyższy niż w innych dzielnicach, ale obecnie bardzo ciężko jest znaleźć tam odpowiednie mieszkanie. Innym rozwiązaniem jest zakup mieszkania na przykład na Rubinkowie, gdzie mieszka wielu studentów. Mieszkania na sprzedaż są tam o wiele tańsze niż w centrum, a chętnych do ich wynajęcia jest bardzo wielu.

Ile pokoi powinno mieć mieszkanie studenckie?

Pamiętaj luksusowy apartament nie jest dobrym pomysłem na mieszkanie studenckie pod wynajem. Ważniejszy od wysokich standardów jest rozkład mieszkania. Dlaczego? Dlatego, że zazwyczaj mieszkanie studenckie wynajmuje kilka osób, a każda z nich chce mieć trochę prywatności. Mieszkanie odpowiednie dla studentów to mieszkanie rozkładowe, w którym żaden z pokoi nie jest przechodni.

Wiesz już na co zwracać uwagę przy wynajmowaniu mieszania studenckiego. Jeśli jesteś studentem poszukującym odpowiedniego mieszkania do wynajęcia w Toruniu, przejrzyj koniecznie ofertę naszego biura nieruchomości. A jeżeli jesteś inwestorem, który chce zaoferować mieszkanie do wynajęcia studentom, nasze biuro nieruchomości pomoże Tobie stworzyć dobrą ofertę.

 

Komentarze są wyłączone.