Wybieramy idealną działkę budowlaną

Mieszkania studenckie z perspektywy najemcy i wynajmującego
6 czerwca, 2017
Mieszkanie dla studenta - zobacz czy się opłaca
Czy warto wynajmować mieszkanie studentom?
14 listopada, 2017

Wybieramy idealną działkę budowlaną

Wybór działki budowlanej to najważniejsza decyzja poprzedzająca budowę domu jednorodzinnego. Warto jest się do niej odpowiednio przygotować, aby mieć pewność, że nie kupuje się kota w worku. Przejdźmy w takim razie po kolei przez każdy etap zakupu działki budowlanej. Czytając nasz poradnik znajdziesz odpowiedzi na wiele pytać związanych z wyborem idealnej działki budowlanej.

Krok 1 – Gdzie szukać ofert działek budowlanych na sprzedaż?

Najpewniejszym źródłem ofert działek budowlanych na sprzedaż są biura nieruchomości. Pracujące w nich specjaliści dobrze znają się na lokalnym rynku nieruchomości i dobierają działkę budowlaną do konkretnych potrzeb klienta. Drugim sposobem szukania działki jest oczywiście internet. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce frazę „działka budowlana na sprzedaż + nazwa lokalizacji np. Toruń”. Na stronach takich jak dom.gratka.pl czy otodom.pl znajdziesz mnóstwo atrakcyjnych ofert nieruchomości na sprzedaż w danym regionie. Innym sposobem jest po prostu objeżdżenie interesującej Ciebie lokalizacji. Bardzo często ludzie ogłaszają działki na sprzedaż na tabliczkach umieszczonych na konkretnym terenie.

Krok 2 – Dopasuj dom do działki, a ni odwrotnie

Wiele osób popełnia ten błąd na samym początku poszukiwania działki budowlanej. Mają oni ułożony już cały projekt domu w głowie. Zaczynają oni szukać działki budowlanej z pewnym nastawieniem, co znacznie utrudnia poszukiwania i może negatywnie wpływać na samą decyzję o kupnie nieruchomości. Pamiętaj najpierw znajdź odpowiednią działkę budowlaną, a następnie przejdź do projektowania domu.

Krok 3 – Co należy sprawdzić przed zakupem działki budowlanej?

Najpierw powinno się ustalić kto jest prawnym właścicielem działki oraz, czy nie jest ona obciążona prawnie. Te informacje znajdziesz w odpowiednim wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie przeznaczenia działki, czyli czy jest to działka budowlana, rolna czy leśna. W odpowiednim wydziale architektury urzędu miasta otrzymasz informacje o rodzaju działki, jak i o możliwościach zmiany jej przeznaczenia. Następnie, co jest bardzo ważne, musisz sprawdzić uzbrojenie działki (podłączenie do mediów). Jeśli działka nie posiada dostępu do mediów, dla Ciebie oznacza to dodatkowy koszt związany z podłączeniem energii elektrycznej, czy wody. Ostatnią kwestią jaką należy sprawdzić jest rodzaj gruntu. Analizując rodzaj gruntu otrzymasz informacje o jego nośności, przepuszczalności a także o poziomie wody gruntowej. Bardzo często informacje o rodzaju gruntu zawarte są na mapach geodezyjnych, dostępnych w powiatowych ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej.

Krok 4 – Formalności przy kupnie działki budowlanej

Jeśli zdecydujesz się kupić konkretną działkę budowlaną pierwszą formalnością jest sporządzenie umowy kupna-sprzedaży w formie aktu notarialnego. Taki dokument może być sporządzony tylko i wyłącznie przez notariusza, który zajmie się także wpłaceniem wszelkich opłat sądowych i cywilno-prawnych. Po otrzymaniu umowy kupna –sprzedaży, możesz zacząć planować budowę swojego wymarzonego domu. Jednak również ta czynność jest uregulowana prawnie. Zanim zaczniesz budowę domu musisz złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

Mamy nadzieję, że czytając ten poradnik dowiedziałeś się o wielu istotnych sprawach związanych z wyborem i kupnem działki budowlanej. Jako doświadczone biuro nieruchomości, zdajemy sobie sprawę z tego, że wybór działki odpowiadającej własnym oczekiwaniom nie jest wcale taki prosty jak się wydaje. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, lub wciąż nie możesz znaleźć idealnej działki dla siebie, koniecznie skorzystaj z usług naszego biura nieruchomości. Współpracujący z nami agenci nieruchomości na pewno pomogą Tobie w poszukiwaniach odpowiedniej nieruchomości. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Komentarze są wyłączone.